تنها 6 روز تا اکمال دين

سه شنبه دوازدهم ذي الحجه سال دهم هجري قمري،21 اسفندامروز آخرين روز توقف در منا است و آخرين مراحل حج در حجة الوداع به پايان خواهد رسيد.

پيامبر اسلام (ص) امروز يكي از تكاليف مهم خودرا در اين سفرـ كه آموزش عملي اعمال و مناسك حج ابراهيمي به مسلمانان است ـ تمام و كمال به پايان مي رسانند و در هرمورد واجبات و مستحبّاب آن را براي مردم بيان مي فرمايند. بدين ترتيب اعمال حج به پايان خواهد رسيد.

پس از پايان مراسم حج، دستور الهي بر پيامبر (ص) چنين نازل مي شود:

«نبوّت تو به پايان رسيده و روزگارت كامل شده است؛ آثار علم و ميراث انبيا را به علي بن ابي طالب بسپار كه اواولين مؤمن است.من زمين را- بدون عالِمي كه اطاعت من و ولايتم با او شناخته شود وحجّت بعد از پيامبرم باشد-رهانخواهم كرد.»

يادگار انبيا،صُحُف آدم و نوح و ابراهيم عليهاالسلام، تورات و انجيل،عصاي موسي(ع)،انگشتر سليمان(ع) و ساير ميراث هاي ارجمندـ كه فقط در دست حّجج الهي است و نزد انبياي پيشين و اوصياي ايشان دست به دست گشته و هم اكنون نيز خاتم انبيا(ص) حافظ آن است ـ اينك بايد به وصّي آن حضرت منتقل گردد.

پيامبر صلي الله عليه واله وسلم ،امير مؤمنان عليه السلام را فرا مي خواند و مجلسي خصوصي ترتيب مي دهد تا ودايع الهي را به آن حضرت بسپارد.

بدين سان به اعجاز نبوي، ميراث هزاران ساله انبيا عليها السلام به حضرت امير مؤمنان عليه السلام سپرده مي شود و اين امانت ها از مولاي متّقيان به امامان بعد انتقال مي يابد... و اينك در دست مبارك آخرين حجّت پرودگار حضرت بقية الله ارواحنا له الفدا است.

نوشته:

دكتر عدنان درخشان

سال دهم هجري شمسي،دوازدهم مارس سال 632ميلادي

/ 0 نظر / 40 بازدید