ولادت خيرات و بركات

ولادت خيرات و بركات

امام خميني (ره)

امام خميني، ولادت پيامبر(صلي الله عليه و آله) را ولادت خيرات و بركات و كوبيدن‏ظلم و خاموش شدن بتكده‏ها و آتشكده‏ها مى‏شمارد. و گسترش توحيد وعدل در عالم را به واسطه پيامبر(صلي الله عليه و آله) مى‏داند.

امام در باره منزلت اجتماعى پيامبر(صلي الله عليه و آله) مى‏فرمايد: ايشان ازميان مستضعفان برخاست و از طبقه سه، و از توده بود.

ايشان شبانى كرده بود، ولى به سبب لياقت ذاتى كه داشت، خداوند او را انتخاب كرد.

در نگاه امام راحل(رحمة الله عليه)، پيامبر(صلي الله عليه و آله) عابدى مقيد به نماز،خيرخواه مردم، فروتن و خوش اخلاق و زاهد بود:

به قدرى رياضت كشيد و قيام براى حق كرد كه قدم‌هايش ورم كرد واز سوى خدا آيه «مَا اَنْزَلْنَا عَلَيْكَ القُرآنَ لِتَشْقَى قرآن را بر تو نازل نكرده ، ايم كه در رنج افتي سوره طه آيه 3» نازل گشت.

جبرئيل كليد خزائن زمين را براى ايشان آورد، ولى آن حضرت تواضع‏كرد و فقر را فخر خود دانست.

از بعضى زنهاى رسول خدا (صلي الله عليه و آله) نقل شده است: رسول الله(صلي الله عليه و آله) با ما صحبت‏مى‏كرد و ما با او صحبت مى‏كرديم چون وقت نماز مى‏شد، گويى او مارا نمى‏شناخت و ما او را نمى‏شناختيم; زيرا به خدا اشتغال پيدامى‏كرد.

ايشان وقتى كفار را ملاحظه مى‏كرد مسلمان نمى‏شوند، غصه مى‏خورد.

مى‏خواست همه به عالم نور برسند و مبعوث شده بود براى اين كه‏هياهوهايى را كه در دنيا براى رسيدن به قدرت هست، از بين ببرد و خدا خواهى در مردم ايجاد كند.

پيغمبر اكرم خدمتگزار مردم بود. با آن كه مقامش آن گونه بود،ولى خدمتگزار بود و خدمت مى‏كرد. پيغمبر اكرم، كه شخص اول وبنيانگذار اسلام و هدايت مردم بود، آيا هيچ وقت‏سلطه‏جو بود؟ باهمين اشخاصى كه رفقايش بودند، همه باهم دور هم مى‏نشستند. سياه ‏و سفيد مطرح نبود.

از طريق عامه(اهل سنّت) منقول است كه پيغمبرخدا(صلي الله عليه و آله) وقتى غضب مى‏فرمود اگرايستاده بود، مى‏نشست; و اگر نشسته بود، به پشت مى‏خوابيد، غضبش‏ساكن مى‏شد. در صورتى كه محارم الهى هتك مى‏شد، يارى مى‏جست وفقط براى خدا غضب مى‏نمود.

امام شيوه امامان‏ عليهم السلام و اولياى خدا و انبيا را حُسن ‏معاشرت و رفتار انسانى و الهى مى‏داند و مى‏فرمايد: آنها خود راخدمتگزار مردم مى‏ديدند و كارهايى را كه بايد انجام دهند، با حُسن رفتار انجام مى‏دادند.

 

Javad Akbari

 

 

  
نویسنده : جواد اکبری ; ساعت ٢:۱٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٩ شهریور ،۱۳۸٥