طعام معنوي پيامبر گرامي (صلي الله عليه و آله و سلم)

 

عنوان :       طعام معنوي پيامبر گرامي (صلي الله عليه و آله و سلم)

صاحب اثر : آيت الله جوادي آملي

                

منبع :          پايگاه اطلاع رساني اسراء

http://sacredzigoorat.persianblog.ir

 


                                        

 خداي سبحان درباره‌ي‌ شرط استفاده‌ي‌ از تغذيه علمي و معنوي آن حضرت مي‌فرمايد: در حضور پيامبر، با يكديگر مؤانسه نكرده، سخني را كه در آن اثري از حكمت و معرفت نيست ترك كنيد. مجلس پيغمبر، مجلس علم و حكمت است، نه محفل اُنس و سرگرمي: "ولا مستأنسين لحديث". اينجا بايد سميع و بصير بود، نه اينكه اوقات خود را به گفت و شنود درباره‌ي‌ مسائل دنيا و مؤانسه‌هاي صوري بگذرانيد. آيا بدينجا‌(مدينه) آمده‌ايد تا حرف رسول اكرم‌(صلي الله عليه و آله و سلم) را بشنويد يا حرف خود را بزنيد؟ اگر براي فراگيري معارف و نيل به كمالات آمده‌ايد پس سخني كه پيغمبر را مي‌رنجاند بر زبان نياوريد: "ولا مستأنسين لحديث إنّ ذلكم كان يؤذي النبيّ فيستحيي منكم"1.
    اگر شب، درهاي حرم مطهر رسول اكرم‌(صلي الله عليه و آله و سلم) را بستند، راه زيارت بسته نيست و مي‌توان بار‌يافت. پشت ديوار حرم نيز مي‌توان زيارت جامعه را زمزمه كرد. اگر در و ديوار و مانند آن، حاجب و مانع باشد زائر نمي‌گفت: من شهادت مي‌دهم كه تو مقام مرا مي‌بيني و سلام و كلامم را مي‌شنوي و جواب مي‌دهي: "اللّهم إنّى... وأعلم أن رسولك وخلفائك‌(عليهم السلام) أحياء عندك يرزقون، يرون مقامى ويسمعون كلامى ويردّون سلامى..."2. بدخوري و پرخوري، استيناس و مؤانسه، مجلس انس داشتن در مسافرخانه‌ها، پرسه‌زدن در كوي و برزن و مانند اينها مانع احساس لذت مناجات و زيارت در مدينه است.
    خلاصه اينكه، كساني كه پيغمبر را مي‌رنجانند از رحمت خاصّ به‌دورند. ساده‌ترين كاري كه مي‌توان با انجام آن از موجب آزار پيامبر‌(صلي الله عليه و آله و سلم) جلوگيري كرد، اين است كه زائر مواظب خوراك و گفتارش باشد؛ زيرا همان‌گونه كه اميرالمؤمنين علي بن ابي‌طالب‌(صلوات الله وسلامه عليه) فرمود: "پرخوري" با "هوشمندي"، و "تبعيت از شهوت نفساني" با "حكيم بودن"، و "مصمم بودن" با "سورچراني" سازگار نيست: "لا تجتمع الفطنة والبطنة"3 و"لا‌تجتمع الشهوة والحكمة"4، و "لا تجتمع عزيمة ووليمة"5. پس مهمان پيامبر بودن با شكمِ پُر، ممكن نيست.
    شخصي در محضر رسول اكرم‌(صلي الله عليه و آله و سلم) آروغ زد، آن حضرت فرمود: اين چنين در حضور ديگران آروغ نزن. در غذا خوردن به مقدار لازم اكتفا كن. آنان كه هميشه سيرند، در قيامت گرسنگي فراواني در پيش دارند: "اكفف جشاءك، فإن أكثر الناس فى الدنيا شبعاً أكثرهم جوعاً يوم القيامة"6.
    
    --------------------------------------------------------------------------------
    1 ـ سوره‌ي‌ احزاب، آيه‌ي‌ 53.
    2 ـ مفاتيح الجنان، اذن دخول حرمهاي شريفه.
    3 ـ شرح غرر الحكم،ج 6، ص 370.
    4 ـ همان.
    5 ـ همان، ص 371.
    6 ـ بحار، ج 63، ص 332.
    مأخذ: (صهباي حج، ص 509)

 

  
نویسنده : جواد اکبری ; ساعت ۸:٢٩ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٢ آبان ،۱۳۸٥